satranç müzesi

İçindekiler

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Satranç Müzesi, Ankara da Ankara Evi mimarisinde inşa edilen, Gökyay Satranç Spor ve Kültür Vakfı’nın çok yönlü ve analitik düşünmeyi sağlayan satranç sporunun benimsenmesini ve yayılmasını sağlayarak gençlerin yetişmesine destek sağlamak adına kurulan bir müze.

ankara satranç müzesi hamamönü
Satranç müzesi ankara hamamönü

Satranç Müzesi Adresi

Sakarya Mahallesi, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Hamamarkası Basamaklı Sok. , Altındağ/ Ankara

Müze Altındağ Belediyesi’nin hemen yanında bulunuyor ve 2 kattan oluşuyor. Hamamönü’nde kumda kahvenizi içtikten sonra müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

satranç müzesi nerede

Satranç Müzesi Ankara

Güzel restore edilmiş eski bir Ankara evi sizi karşılıyor. Ankara Kalesi gezisine başlayanlar Hamamönü ve müze gezileriyle start alabilirler. Müze gezenleri klasik müzik eşliğinde zamanda yolculuğa çıkarıyor.
YOUTUBE KANALIMA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi
Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Müze pazartesi günleri kapalı. Diğer günler Satranç müzesi kaçta kapanıyor derseniz 18.00 da kapanıyor.

Çalışma saatleri 10:00-12:30/13:30-18:00 (Ankara chess open)

Müze yakınında otopark mevcut.

Satranç müzesi Ankara fiyatları

Ankara satranç müzesi giriş ücreti ise TAM 12.5 TL ,

İNDİRİMLİ 6 TL(öğrenci,65 yaş ve üstü) ,

10 KİŞİ VE ÜSTÜ,ÖĞRETMEN DAHİL 6 TL

Müzekart Plus karta sahip olanlara ise %25 İNDİRİM uygulanıyor.

Okul ziyaretleri için 0312 312 1304-05 nolu telefondan irtibat sağlayıp randevu alabilirsiniz.

Gökyay Vakfı satranç müzesi satranç tarihi hakkında bilgi vereyim biraz. ( Satranç müzesi tarihi ) Müze 12 Ekim 2015 tarihinde açılıyor ve modern iç tasarımı ve muazzam satranç koleksiyonu ile ilgi çekiyor. Değişik ülkelerden,değişik kategorilerde birçok satranç takiminin bulunduğu müze,gerçekten görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

Ankara Chess Museum
Ankara Chess Museum

Tarihi ve politik olayları yansıtan, Star Wars, Şirinler gibi bilindik karakterlerin yer aldığı setlerin bulunduğu,bunun yanı sıra kültürel yansımalarında etkilerinin görüldüğü müzede 500 den fazla satranç takımı yer alıyor.

Müzenin kurucusu ve dünyanın en büyük satranç koleksiyonuna sahip Akın Gökyay’ın babası çok iyi bir satranç oyuncusuymuş. Akın Gökyay babasının yönlendirmesiyle satrançla ilgilenmeye başlamış. İş hayatına atıldıktan sonra iş dolayısıyla ve eşiyle çıktığı ziyaretlerde gittikleri 100 den fazla ilkeden 500 de fazla satranç takımı ediniyor.

Akın Gökyay’ın şu sözleri çok hoşuma gitmişti:

”Eşimle birlikte seyahat etmeye ve satranç takımı toplamaya devam ediyorum.Bir koleksiyoner miyim? Yoksa güzel şeyleri toplayıp seyretmeyi seven biri miyim? Bilemiyorum”

Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden tasarım ödüllü, masal kahramanlarından, tarihi kahramanlara ve değerli taşlardan yapılmış yüzlerce satranç takımının her biri bir ülkeyi tanıtıyor adeta. Satranç oynamak isteyenlere satranç odasını açıyorlar.

chess museum
chess museum

Koleksiyonda metal, ahşap, kemik, keçe, sabuntaşı, polyster, balık kemiği gibi materyallerden üretilen satranç takımları yer alıyor. Akın Gökyay, koleksiyonunda satranç takımlarını seçerken malzemeden çok, mensup olduğu bölgenin kültürünü yansıtacak detaylara dikkat çekmiş.( cam satranç takımı )

Etkinlikler

Müzede eğitim seminerleri kapsamında satranç öğrenmek isteyen çocuk ve yetişkinler için;başlangıç,orta ve ileri düzeylere eğitim ve etkinlikler gerçekleştiriliyor. Çeşitli etkinlikler kapsamında müzede ayrıca kültür ve sanat buluşmaları da düzenleniyor. Konser ve diğer etkinlikler için müzenin resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.(TIKLAYINIZ)

Müze ayrıca Guiness Rekorlar Kitabı‘na da girmiş. Müzenin kafesi ve hediye mağazası da bulunuyor.

Ayrıca başka Satranç müzesi istanbul Kadıköy de bulunuyor.

SATRANÇ HAKKINDA ,HAYAT İÇİN ÇOK UZUN OLDUĞU SÖYLENİR AMA BU SATRANCIN DEĞİL HAYATIN KUSURUDUR.(IRNING CHERNEV)S

Satranç müzesi ekşi

Satranç takımı hediyelik (Hediyelik satranç fiyatları)

Ankara chess museum,chess museum,chess museums,chess museum ankara

chess ankara , ankara castle ,hamamönü

SAYGILARIMLA ;

NUMAN KOÇAK