odtü bilim ve teknoloji müzesi

İçindekiler

Odtü Bilim ve Teknoloji Müzesi

Odtü Bilim ve Teknoloji müzesi nerede derseniz ; Kızılay dan Çayyolu metrosuna binip Odtü de indim. Yaklaşık 4 km yürüyüp Odtü Teknokent olarak adlandırılan Odtü Bilim ve Teknoloji Müzesine ulaştım. Ziyaret saatleri Odtü personeli ya da öğrencisi değilseniz müze her ayın ilk cumartesi günü çalışma saatleri saat 11.00-16.00 arası bireysel ziyaretlere açık. ( ziyaret saatleri ) Giriş ücreti yok. İlk olarak açık hava sergi alanını gezdim. Burası Odtü araba müzesi. Burada çeşitli uçaklar, klasik araçlar (Ford Taunus, Anadol, Volkswagen, Renault), lokomotif sergilenmektedir. ( Çankaya / Ankara )

YOUTUBE KANALIMA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Odtü Bilim ve Teknoloji Müzesi Ulaşım Tarihi Sergisi

Sonra Ulaşım tarihi sergisine geçtim. Bu sergide klasik araçlar ve motorsikletler sergileniyor. Klasik araç meraklıları mutlaka Ankara Odtü Bilim ve Teknoloji Müzesi’ne uğramalı. 1947 yılından başlayan Chevrolet serisi, Citroen, Mercedes ve Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim’in birebir kopyası da bu sergidedir. Burayı gezdikten sonra Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi’ne geçiş yaptım.

odtü bilim ve teknoloji müzesi

odtü bilim ve teknoloji müzesi

Odtü Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi

Bilim ve Teknolojisi Tarihi Sergi alanında tarihçesi Taş Çağları’ndan Cumhuriyet Dönemi’ne kadar olan bilim ve tekonolojik ilerlemeler eserlerle anlatılmış. Odtü Bilim ve Teknoloji yer alan teknolojik ürünler kronolojik açıdan güzel sıralanmış. Mimari açıdanda güzel bir müze görünümünde. Sergi alanı 2 kattan oluşuyor. Girişte sola dönünce 12 milyar yıl önceyi anlatan fosiller, mercan, fosilli kumtaşı bulunuyor. Hemen yanında 3.8 milyon yıl önce ilk insan kafatasları ve ilk insanların yaptığı kesici ve delici aletler sergileniyor. Yan sergi alanında ise M.Ö 9000 dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe (Urfa) ‘nin küçük bir canlandırması yapılmış. Göbeklitepe de bulunan tapınaklar dairesel planlı ve anıtsal büyüklüktedir. Yapıların içinde 3 metre uzunluğunda ”T” şeklinde ve kireç taşından yapılmış monolitik sütunlar bulunmaktadır.

Yan kısımda ise M.Ö 8000-5000 yılları arasının Neolitik dönem ev canlandırılması yapılmış.Neolitik dönem hakkında bilgi alabilirsiniz. Hemen diğer sergide ise M.Ö 5000-2000 yılları arasında Kalkolitik  Çağ eserleri balta , keskiler, fırınlanmış tabletler, Kültepe’den bir tablet fırını, ağırlıklar, kalıplar, metal kalıplar, havan, maden eritme potaları mevcut. Bir diğer sergide ise M.Ö 1650-1190 Hitit Dönemi İç Anadolu Bölgesi Çorum bölgesine ait dokuma tezgahı, Hitit kıyafetleri replikaları, Hitit müzik aletleri sergileniyor.

Yan kısmında M.Ö 1200-700 Demir Çağı eserleri olan bronz kazan Urartu Krallığı’na ait.Demir hançerler,sadak,rölyef heykel,teraziler ve taht yine Urartu Krallığı’nı temsil ediyor. M.Ö 700-330 Demir Çağı sergisinde ise bronz kazan, Lidya sikkeleri, bronz tas, seramik tabak ve bu çağa ait olan at arabaları tasvirleri bulunuyor. M.Ö 1.yy-1453 sergi alanında ise Roma tıp aletleri ,terazi ,madalyon ve dibek taşı gibi eserler sergileniyor. 1040-1922 (Selçuklular-Osmanlı) sergi alanında ise elbise (bindallı), seramik pano, gaz lambası, hamam tası, bakır kaplar, kömürlü ütü, kantar, madenci feneri, terazi, ibrik, kırbaç bulunuyor. 1923-Bugün (Cumhuriyet Dönemi) sergi alanında ise postacı bisikleti, dokuma halı, gaz ocağı, telgraf makinesi, mala, tezgah, baskı makinesi ve kantar bulunuyor.

odtü bilim müzesi

odtü bilim müzesi

Odtü Müzesi

Yine giriş katında yakın tarihte günlük yaşantımızda kullandığımız otoklav aleti (hastanelerde sterilizasyon işlemi için kullanılan basınçlı buhar makinesi),  2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün daktilosu, Bülent Ecevit’in daktilosu, eski daktilolar, 1914-1922 Çanakkale’den Milli Mücadele’ye adlı alanda sergilenen sıhhıye çadırı, tıbbi aletler, küvez, sinema makinesi, teypler, ses kayıt cihazları, plaklar, plak çalarlar, fotoğraf makineleri, video cihazları, dikiş makineleri, dokuma tezgahları, eski buzdolapları, çamaşır makineleri, saatler,telefonlar ,ocaklar, cam külçeler, direnç kutuları ,bilgisayarlar, televizyonlar sergilenmektedir.

Üst kata çıkarken sol tarafta ise Orta Çağ’a ait simya labaratuvarı, 1400-1700 Osmanlı İmparatorluğu bakırcı atölyesi,  1400-1700 Osmanlı İmparatorluğu demirci atölyesi , 1040-1700 Selçuklu-Osmanlı İmparatorluğu seramik atölyesi, M.Ö 1650-1190 Hitit Dönemi dokuma atölyesi, M.Ö 1300 Hitit Dönemi Uluburun batığı, M.Ö 5400 Hacılar Köyü Burdur Neolotik Dönem köy yaşantısı canlandırması yapılmıştır.

Üst katta ise film makineleri ,1900’lerin başı eczane,1895-1910 dişçi muayenehanesi,1950’lerde radyo tamircisi, 1960’lar fotoğraf stüdyosu, 1950’ler ev canlandırması,1939 kömürlü sinema makinası,1896-1955 Türk Sinemasının ilk yılları, eskilerin buzdolapları, elektrik süpürgeleri,dikiş makineleri sergileniyor. Alt katı ve üst katı gezdikten sonra Uygulamalı Bilim Merkezi’ne geçiyorum.

Odtü Bilim ve Teknolojisi Müzesi Uygulamalı Bilim Merkezi

Müzeye giriş eski bir otobüs kapısından yapılıyor. Kapı sensörlü ve sizi görünce açılıyor. Buradaki deneyler günlük yaşantımızda gözlemlediğimiz ancak bazen farkına varmadığımız birçok doğa olayını ve fiziksel ilkeyi ziyaretçilere sunuyor. Odtü Bilim Müzesi‘nde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Kaldıraçlar, Maxwell tekeri, çelik havan topu, serbest düşme,Newton’un beşiği, sürtünme ile elektriklenme, Bernoulli üfleyicisi,manyetik alan,plazma duvarı,türbülans küresi,anamorfik aynalar,plazma topu,Einstein sizi takip ediyor, radyometre,periskop,çukur ayna ve tümsek ayna gibi deney aletlerinden oluşuyor.

Ankara Odtü Bilim ve Teknoloji Müzesi randevu için iletişim  : (0312) 210 60 43 ( telefon )

metu science and technology museum

Sanal gezi için tıklayınız.

ankara odtü bilim müzesi

ankara odtü bilim müzesi

Saygılarımla Numan Koçak

TÜM FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ…