eymir gölü

İçindekiler

Eymir Gölü Hakkında Bilgi

Eymir Gölü Ankara sınırları içerisinde yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ ne ait yaklaşık 8 bin yıl önce oluşan ve uzunluğu 4.2 km olan alüvyon bir set gölüdür. (tarihi,tarihçesi,nasıl oluşmuştur,nasıl oluştu,oluşumu,ne zaman oluştu, jeolojik yapısı,oluşum şekli,yapay mı, bitkileri) Ankara’nın Gölbaşı İlçesi sınırlarında bulunuyor. Eymir gölü giriş kartı sayesinde belirli zaman aralıklarında göle giriş yapılabiliyor.

Derinliği ortalama 5.5 metredir. Ankara merkeze yaklaşık 22 km uzaklıktaki Eymir, Ankara-Konya karayolunun altından da geçen bir kanalla Mogan Gölü’ne bağlıdır. Denizden yaklaşık 969 metre rakımda yer alıyor. Eymir Gölü’nü Mogan Gölü beslemektedir. Eymir Gölü (Eymir Mahallesi) ve Mogan Gölü arası yaklaşık 7 km civarındadır. (arası kaç km)

YOUTUBE KANALIMA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Eymir Gölü Fotoğrafları

Eymir resmi, eymir fotoğraf, görseller

sonbahar
kar
gün batımı

Ankara merkeze yaklaşık 22 km uzaklıktaki göl, Ankara-Konya karayolunun altından da geçen bir kanalla Mogan Gölü’ne bağlıdır. Denizden yaklaşık 969 metre rakımda yer alıyor.Eymir’i Mogan Gölü beslemektedir. Eymir (Eymir Mahallesi) ve Mogan Gölü arası yaklaşık 7 km civarındadır.(arası kaç km)

1930’larda göl çevresi kıraç bir araziyken 1960’lı yıllarda ODTÜ rektörü Kemal Kurdaş’ın çabalarıyla ağaçlandırılıyor ve yeşil hale getiriliyor. Gölün çevresi yaklaşık 12 km civarında. (eymir gölü kaç km, bisiklet parkuru kaç km)

Ankara da nefes almak, yürüyüş yapmak ve eymir gölü bisiklet binmek (eymir bisiklet), eymir gölü kahvaltı (eymir kahvaltı, serpme kahvaltı, en iyi kahvaltı) yapmak için popüler yerlerden. Gölbaşı ve Trt girişi tarafında bisiklet kiralama işletmeleri bulunuyor. 10 TL-20 TL arası saatlik değişen fiyat aralıklarında bisiklet kiralanabiliyor.(bisiklet ücreti)

eymir bisiklet

Çocuklar ve yetişkinler için at binme yerleri ve atv kiralama işletmesi mevcut. (aktiviteleri, faaliyetleri, yapılacaklar)

100 den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan gölde sakarmeke, elmabaş patka, bahri ve yeşilbaş ördek en çok görülen kuş türleri arasında.(kuşları, canlıları)

Eymir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir ?

nasıl gidilir, nerede, adres, ankara nasıl gidilir ,hangi ilimizdedir, gidiş, harita, haritası, navigasyon, uydu, yol tarifi, yol haritası, maps, konum, nerede, izin, nereye bağlı, servisleri, saatleri, dolmuş, otobüsle nasıl gidilir ? Ulaşım , ulaşım ego, ulaşım otobüs ,ulaşım taksi ,toplu ulaşım, otobüs saatleri ve kalkış yerleri için TIKLAYINIZ.

Ankara’nın Gölbaşı İlçesi’ne bağlıdır. 2 farklı yerden gidebilirsiniz. Gölbaşı girişi Eymir Mahallesi istikametinden ya da Turan Güneş Bulvarı üzerinden TRT binasının oradan girip göle ulaşabilirsiniz. (girişi nerede) Aracınızla ya da toplu taşımayla ulaşım mevcut. EGO 112-Ulus-Kızılay-Eymir hattı ya da 190-Kızılay-Karataş Mahallesi hattı hizmet vermektedir.

eymir sonbahar

Eymir Gölü Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Saat kaça kadar açık , giriş şartları, giriş kartı ücreti 2019, halka açık mı, araçla giriş, ücretlimi, üye kimlik kartı nasıl alınır, üye kartı, giriş kartı ücreti 2018, hafta sonu uygulaması 2019

05:00-22:00 saatleri arasında göle giriş sağlanıyor. Halka açık olan göl için herhangi bir giriş ücreti ödemiyorsunuz. Eymir gölü giriş ücreti 2019, 2018 için TIKLAYINIZ.

Eymir Gölü Giriş Kartı

Araçla girmenizi için Göl Kartı çıkarmanız gerekmektedir. Eymir Gölü kartı çıkarmak için Odtü Rektörlük Binası’na gitmeniz gerekmekte. Nisan-Kasım ayları arasında hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 07:00-19:00 saatleri arasında özel araç girişine izin verilmiyor.
Bu zamanlarda ücretsiz ring servisleri hizmette oluyor. Araba park (otopark,park yeri,parkı) için ücretsiz yerler mevcut.

eymir ankara

Ankara da deniz özleminizi az da olsa giderebilip, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsiminde (kışın) ayrı güzelliklere sahip bir göl. Kar manzarası eşliğinde şarap, çay veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Sessiz sakin bir yanınız göl , diğer tarafınız orman , huzuru hissederek yürümek ve yürüyüş sonunda göl çevresinde restaurant ya da cafelerde mola vermek her şeye bedel.

Gölde yüzen ördekleri seyretmek, elinle serçeleri beslemek şehrin bunaltıcı yapısından uzaklaşma imkanı veriyor. Hafta sonu için AVM ye gitmek yerine burayı tercih edebilirsiniz. Ama hata içi daha sakin olduğu aşikar. (etkinlik, ne yapılır)

eymir gölü giriş kartı ücreti

eymir gölü giriş kartı ücreti

odtü eymir

Göl çevresinde 7 tane restaurant (restoran) ve cafe (kafe) bulunuyor. Kahvaltı yapıp, balık, tavuk ve et çeşitlerini tadabilirsiniz (yemek) Göl sınırları içerisinde mangal yakılması yasak. (piknik alanı mangal, mangal yakılır mı)  Göl kenarını ; Düğün fotoğrafları , dış çekim, doğum günü, evlilik teklifi ve fotoğraf çekimi için tercih edebilirsiniz.

Kara avcılığı ve araziye silah getirilmesi de yasak. Balık avı sadece olta ile avlanabiliyor. Gölden çıkan sazan, yayın, turna ve kadife balıklarıyla olta balıkçılığı yapabilirsiniz. (balık tutma, sazan avı)

Kano, tekne, şişme bot kullanmak yasak. Odtü Kürek Takımı yapması ve su sporları yapan sporcuların antrenman yapması ise serbest. Göl içerisinde otel ya da pansiyon bulunmuyor. Kamp yapmak ise yasak. (çadır kampı)

Trekking yapmak isteyenler ister göl içerisinden girip isterlerse Turan Güneş Bulvarı üzerinden Panora karşısından araziye giriş yaparak doğa yürüyüşü yapabilirler.

Bu restaurantlar : Bağevi Restaurant, Balıkçı Büfe, Kayıkhane Restaurant, Marina Büfe, Yelkenci Büfe, Orfoz Restaurant ve Çobanoğlu Restaurant.

SAYGILARIMLA

NUMAN KOÇAK

Beni instagramdan takip etmek için TIKLAYINIZ


Eymir Gölü iletişim için TIKLAYINIZ.(güvenlik telefon, nizamiye telefon, telefon numarası, şikayet)

Eymir Gölü hava durumu için TIKLAYINIZ. (eymir hava durumu)

ekşi sözlük

eymir gölü nerede

eymir gölü nerede

gölbaşı eymir