Müze Gezileri

Ankara Roma Hamamı Müzesi Nerede? Hakkında bilgi? Yenimahalle?

Roma Hamamı Ankara Nasıl Gidilir? Bilgi?

Ankara Roma Hamamı Müzesi özellikle Roma Döneminde şehirlerin en önemli yapıları arasına girmiştir ve mimarisiyle dikkat çekmektedir. Roma Hamamı Ankara Ulus’ta yer alıyor. Antik çağlarda hamamlar büyük şehirler için son derece önemli yapılardı. Nedeni bu şehirlerde yaşayan ve bu şehirlere konuk olan insanların bu hamamlardan faydalanmalarıydı. Bu yapılar temizlenme, tedavi ve eğlenme amacıyla kullanılıyordu.

ankara roma hamamı
ankara roma hamamı

Ankara Roma Hamamı Nerede? Nerededir? Nasıl gidilir?

Tarihi Roma Hamamı nerede , Ankara Roma Hamamı adres nedir diye soracak olursanız ;

Ankara Roma Hamamı, Altındağ İlçesi ,Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde bisiklet ve bisiklet malzemeleri satan Yiba Çarşısı’nın yanında yer alıyor. Ulus heykel yönünden geçen tüm toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Çankırı Caddesi no:43 Ulus/ANKARA

YOUTUBE KANALIMA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ankara Roma Hamamı Giriş ücreti ve Ziyaret saatleri? Ziyaret günleri?

Ankara Roma Hamamı giriş ücreti 2019 yılı ücreti için 6 TL olarak belirlenmiş. Antik Roma Hamamı Ankara da müzekart geçiyor. Ankara eski Roma Hamamı haftanın her günü ziyarete açık konumda. Ankara Roma Hamamı saatleri ise;

15 Nisan / 2 Ekim (Yaz Dönemi) Açılış Saati: 08:30 – Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan (Kış Dönemi) Açılış Saati: 08:30 – Kapanış Saati: 17:00

ankara roma hamam
ankara roma hamam

Ankara Roma Hamamı Tarihçesi

Ankara Roma Hamamı yapılış tarihi; Milattan sonra 3.yüzyılda Roma İmparatoru Caracalla (M.S.212-217) döneminde yapılmıştır. Frig, Roma, kısmen Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerine rastlanır.

Ankara Roma Hamamı Özellikleri ve Ankara Roma Hamamı Bölümleri

Roma Hamamı Ankara Bilgi : 80×130 metre ölçülerinde olan antik hamam tuğla ve taştan yapılmıştır.

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi yaklaşık 65.000 metrekare bir alanda yer alan bir ören yeri. Bu yerleşimin bulunduğu alana eskiden Çankırıkapı denirmiş. Yaklaşık 1000 adet çeşitli eser sergileniyor. Mezar stelleri, kitabeler, mimari parçalar, lahit ve aslan heykelleri sergilenmektedir. Mezar stellerinin çoğu Roma ve Bizans dönemlerine ait. Ankara Roma Hamamı kazısı 3 ana bölümden oluşuyor. Bu bölümler: Antik Ankaradaki sütunlu yol, hamam binası ve spor binası (palaestra).

roma hamamı ankara
roma hamamı ankara

Ankara Roma Hamamı müzesi bölümleri ve Roma Hamamı hakkında kısa bilgi verecek olursam; Soyunma yerleri (apoditerium), yüzme havuzu (piscina), soğuk kısım (frigidarium), ılık kısım (tepidarium), sıcak kısım (caldarium) şeklinde bölümlere ayrılıyor. Ankara’nın iklimi gözetilerek soğuk kış mevsimi de göz önünde bulundurularak ılık ve sıcak kısımlar daha geniş tutulmuştur.

ankara roma hamamı resimleri
ankara roma hamamı resimleri

1938-1943 tarihleri arasında TTK (Türk Tarih Kurumu) tarafından yapılan kazılarda hamamın yıkanma, soyunma ve yer altındaki külhan ve servis yolları ortaya çıkarılmıştır. Hamama su kaynağı ise 40 kilometre uzaklıktaki Elmadağdan taş bloklarla su taşınarak sağlanmıştır. 7.yüzyılda geçirdiği yangın sonucu tahrip olan yapı, kazılar sonucu ele geçirilen sikkelerden yaklaşık 500 yıl kullanıldığı ve onarım geçirildiği anlaşılmaktadır.

Ankara Roma Hamamı müzesi iletişim: 0312 310 87 87

Saygılarımla NUMAN KOÇAK

Daha Fazla Göster

Numan Koçak

Arkeolog,sporcu,araştırmacı,doğa tutkunu,gezmeyi,görmeyi,yeni yerler keşfetmekten büyük keyif alan bir maceraperest…

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ulus gezisi kapsamında , Ankara Roma Hamamı ,Augustus Tapınağı, Ankara Kalesi gezilip eski Ankara’nın o güzel dokusunu az da olsa görebilirsiniz.

  2. Roma Dönemi’den kalma Ankara Roma Hamamı ,Augustus Tapınağı, Ankara Kalesi gezi progmanına eklenmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün