ankara bisiklet rotaları

Arkadaşlar herkese merhabalar, bu yazımda Ankara bisiklet rotalarından bahsedeceğim. Ankara bisiklet grubu (grupları) ve bugün nerede pedallasam diyecekler için faydalı olacağını düşünüyorum. Ben  yıllardır şehir içinde pedallamıyorum. Ankarada bisiklet sürmek oldukça zor. Bunun nedeni ise şehir trafiğinden bıkmışlık, sürücülerle münakaşa, stres, egzoz dumanı yutmaktan bıkmış olmam. Genellikle trafikten uzak sessiz sakin köy yollarını tercih ediyorum. Tabi bu köy yollarına giderken trafiğin içinden biraz da olsa mecburen geçiyorsunuz.

YOUTUBE KANALIMA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

İçindekiler

Ankarada Bisiklet Rotaları

Ankarada bisikletçi arkadaşlara tavsiyem arabası olanlar araba ile uygun buldukları yere park edip trafikten uzaklaşıp oradan rotaya devam edebilirler. Kimi zaman bende bu yola başvuruyorum. Ama genelde direkt binerek gidiyorum. Tabiki her zaman köy yollarında pedallamak olmuyor. Konya yolu, İstanbul yolu, Eskişehir yolu gibi emniyet şeridi geniş yolları da tercih ediyorum. Ankara bisiklet yolu bakımından yoksun durumda. O zaman Ankara’da bisiklet sürülecek yerlerden bahsetmeye başlayalım hadi…

1)EYMİR GÖLÜ

Bisiklete yeni başlayanlar için ve normal kullanıcılar için güzel bir rota. Hafta sonu çok kalabalık oluyor. Hafta içi vaktiniz varsa hafta içi gidin derim. Bisiklet kiralama yerleri mevcut. Göl kenarında yaklaşık 11 kilometrelik bir rota. Çay, balık ekmek, sucuk ekmek yiyip güzel bir mola verilebilir. Eymir Gölü hakkında detaylı bilgi için buraya TIKLAYARAK makelemi okuyabilirsiniz.

2)İNCEK

Gayet sakin bir rota. Sık sık bu rotayı kullanırım. Çevre yolu ayrımına kadar gidip oradan dönebilirsiniz.Eğer aracınız varsa Ahlatlıbel Atatürk Parkı’na park edip oradan da bisikletle yolunuza devam edebilirsiniz.

3)TULUMTAŞ KÖYÜ

İncekten devam ettiğiniz zaman çevre yolu yol ayrımını geçiyorsunuz sağ tarafta BP benzinliğini de geçtikten sonra düz ilerleyip Tulumtaş Köyü’ne varıyorsunuz. İsteyenler köydeki markette mola verip tekrar dönebilirler. Bu köye bağlı Türkiye’nin en büyük Damlataş Mağarası özelliğine sahip olan Tulumtaş Mağarası yazımı da okumanızı öneririm. Bu yazı için buraya TIKLAYINIZ.

4)HALAÇLI KÖYÜ

İncek,Tulumtaş Köyü’nün içine girip ilk olarak sağ tarafa dönüp sonrasında biraz ilerleyip sol tarafa dönünce Halaçlı Köyü yoluna ilerliyorsunuz. Tulumtaş Köyü’nün içinde tabelalar sizi yönlendiriyor. Halaçlı Köyü’ne gittiğinizde 94 yıllık Mehmet Ağa Konağı’nın orada fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

halaçlı köyü

halaçlı köyü

5)ŞEHİTALİ KÖYÜ

İncek, Tulumtaş Köyü’nün içinden sağa dönüp Şehitali Köyü’ne gidebilirsiniz. Tulumtaştan giderken inişli çıkışlı yerleri var. Son kısım ise köye yaklaşırken hep inişli durumda. Köyün buz gibi akan sularından mataranızı doldurabilirsiniz.

6)FEVZİYE KÖYÜ

İncek, Tulumtaş Köyü, Şehitali Köyü’nün içinden geçip sola döndüğümüzde ciddi tırmanışlar karşılıyor bizi. Bu tırmanışları aşıp ilerledikten sonra Fevziye Köyü’ne ulaşıyoruz. Tırmanış sevenler için güzel bir rota.

7)HACILAR KÖYÜ

İncek çevre yolu yol ayrımını geçtikten sonra bi kaç kilometre sonra sol tarafa dönüş var. O dönüşten girip Hacılar Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Bu yol sizi Haymana yoluna kadar götürür ve full inişli bir rota. Haymana Yolu’ndan girdiğimiz zaman Hacılar Köyü’ne gitmek istersek ciddi yokuşlar sizi karşılıyor olacak.

8)KOPARAN KÖYÜ

İncek-Tulumtaş Köyü içerisinden sola dönülüp ya da Halaçlı köyü tarafından sola dönülüp devam ettiğinizde Koparan Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

9)BALIKPINAR KÖYÜ

incek-Tulumtaş-Halaçlı-Koparan-Balıkpınar şeklinde ya da İncek-Tulumtaş-Koparan-Balıkpınar şeklinde gidebilirsiniz. Koparan Köyü’nden Haymana yoluna doğru ilerlerseniz Balıkpınar Köyü’ne ulaşacaksınız.

10)VELİHİMMETLİ KÖYÜ

İncek-Tulumtaş-Halaçlı-Halaçlı dan Koparan istikametine giderken sola dönün.

11)ÜCRET KÖYÜ

İncek-Tulumtaş-Halaçlı-Halaçlıdan Ücret Köyü’ne geçiş yapabilirsiniz. Yollar yer yer bozuk buna dikkat edin.

12)BALLIKUYUMCU KÖYÜ

İncek-Tulumtaş-Şehitali-Ballıkuyumcu ya da Eskişehir yolundan geçebilirsiniz.

13)HACI HASAN KÖYÜ

İncek-Tulumtaş-Koparan-Balıkpınar üzerinden ya da Haymana yolundan geçilebilir.

14)SUBAŞI KÖYÜ

Halaçlı’dan geçiş ya da Halaçlıdan Ücret Köyü’ne geçip Subaşı Köyü’ne varabilirsiniz.

subaşı köyü

subaşı köyü

15)YAVRUCAK KÖYÜ

Konya yolundan Gölbaşı istikametine giderken Haymana dönüşünden dönülüp Moğan Gölü’nü geçiyorsunuz. Moğan girişini geçtikten yaklaşık 14 kilometre sonra Yavrucuk Köyü’ne ulaşıyorsunuz.

16)GÖKÇEHÖYÜK

Yavrucak Köyü’nü geçtikten sonra ulaşılıyor. Haymana yolu üzerinde. Gökçehöyük’ün merkezine girip Tunç Çağı’ndan kalma höyükü görebilirsiniz.

17)BALA YOL AYRIMINA GİDİŞ GELİŞ

Konya yolundan Gölbaşı’nı geçip Bala-Kırşehir dönüşünün ordan tekrar Ankara yönüne gidebilirsiniz.İnişli çıkışlı bir yol.

18)BEZİRHANE

Gidiş geliş 100 Kilometre ve üzeri yol yapmak isteyenler için güzel bir rota.Konya Yolundan Gölbaşı istikametine doğru Konya yolu takip edilerek 50 km sapmadan gidilir.

19)KARAHAMZALI

Bezirhaneyi geçtikten sonra Konya makas yol ayrımına doğru devam ediliyor. Konya makas yol ayrımına yakın konumda bulunuyor. Gidiş geliş yaklaşık 160 km civarında.

20)KONYA MAKAS

Karahamzalıyı yaklaşık 10 km geçtikten sonra Konya makasa ulaşıyorsunuz. Orda bulunan dinlenme tesislerinde çay, yemek molası verip tekrar Ankaraya dönebilirsiniz.Gidiş geliş yaklaşık 180 km civarında.

21)TUZGÖLÜ

Konya makastan Şereflikoçhisar istikametine doğru devam edin. Kamp atıp güneşin batışını izlemeyi tavsiye ederim.

22)ŞEREFLİKOÇHİSAR

Tuzgölü’ne yakın bir konumda yer alıyor. Kavun mevsiminde giderseniz meşhur kavununu tadın derim.

23)BALA

İnişli çıkışlı bir yol yapısına sahip. Ankaraya yaklaşık 85 km mesafede bulunuyor.

24)TOHUMLAR KÖYÜ

Konya yolu-Bala yol ayrımından Kırşehir istikametine dönülüp ulaşılıyor.

25)KÖMÜRCÜ KÖYÜ

Tohumlar Köyü’nü geçtikten sonra ulaşılıyor. Buz gibi akan çeşmelerden suyunuzu tazeleyin.

26)ELMADAĞ TIRMANIŞI

Doğukent Caddesi İkea’nın yanından Yakupabdal Köyü’ne geçiş ve zorlu Elmadağ tırmanışı. Harika Ankara manzarasını izlemeye değer. Ya da Bala yol ayrımından Bala istikametine doğru giderken Tohumlar Köyü geçilip Kömürcü Köyü içerisinden Elmadağ’a tırmanabilirsiniz.

elmadağ zirve

elmadağ zirve

27)HAYMANA

Konya Yolu üzerinden Gölbaşı istikametine doğru gidip Haymana sapağından sağa dönüp devam edin. Gidiş geliş 140 km civarında. Haymanaya yaklaşırken ciddi tırmanışlar mevcut.

28)MALIKÖY

Yenikent-Zir Vadisi Yolu üzerinden gidilebilir. Alternatif olarak Eskişehir yolu üzerinden gidilip Malıköy İstasyon Müzesi ziyaret edilebilir.

29)ZİR VADİSİ

İstanbul Yolu-Ayaş istikametine giderken Yenikent merkeze gelmeden askeriyenin oradan sola dönülüp gidiliyor. Peri bacası benzeri oluşumlar eşliğinde pedallayabilirsiniz.

30)FETHİYE KÖYÜ

İstanbul yolu-Ayaş isitikametine giderken Yenikenti geçtikten sonra sağa doğru Fethiye Köyü’ne doğru dönülür.

fethiye köyü

fethiye köyü

31)AYSANTI GEÇİDİ

Ayaş istikametine giderken tatlı tırmanışların başladığı yer. Aysantı inilip, ilerideki marketin ordan yiyecek ve içeceğinizi alıp geri Ankara istikametine dönebilirsiniz.

NOT: Paylaştığım Ankarada bisiklet turu rotalarının birçoğu kondisyon istiyor. Bisiklete yeni başlayan kullanıcılar için Eymir Gölü’nü ya da İncek yolunu tavsiye ediyorum. Ankara Bisiklet Turları Rotaları’nı tamamıyla yazmaya kalksam iki üç makele çıkar sırf bu konudan. Ankara bisiklet turu makalemde şimdilik bukadarını yazmakla yetindim. Strava kullananlar  bu rota bilgileri ve farklı rota bilgilerine beni takip ederek ulaşabilirler.Stravadan beni takip etmek için TIKLAYINIZ. (Strava bisiklet, koşu, yüzme ve birçok dalda kullanılan kilometre, eğim ve rota bilgilerine ulaşabileceğiniz bir uygulama. Telefonunuza kurabilirsiniz.) Mtb parkurları için Eymir Gölü, Odtü, Hacettepe arazilerini tercih edebilirsiniz.

Ankara Bisiklet Kiralama

Ankara bisikletçiler için bisiklet kiralanan Eymir Gölü ve Delta Bisikleti tercih edebilirsiniz.

Ankarada Bisiklet Satan Yerler ve Ankara Bisiklet Fiyatları

Ankara bisiklet tamircisi ve Ankarada bisiklet nereden alınır derseniz Erdoğanlar Bisiklet, Delta Bisiklet ve Turuncu Bisiklet ve Red Bisikleti öneririm.

Ankarada Bisiklet Kursu

Ankarada bisiklet kursu için TIKLAYINIZ.

SAYGILARIMLA

NUMAN KOÇAK