GenelMüze Gezileri

Meteoroloji Müzesi Ankara

Meteoroloji Müzesi

Meteoroloji Müzesi Ankara da Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün içerisinde yer alıyor. Meteoroloji dalında ülkemizdeki gelişmeleri göstermesi bakımından ve gelecek kuşaklara aktarması konusunda son derece faydalı bir müze. Bir kaç saatinizi ayırıp bu minik müzeyi gezebilirsiniz. Ankara daki tarihi müzeleri gezerken burayı da es geçmeyin derim.

Meteoroloji Müzesi’ni 0312 302 24 19 no’lu telefondan arayıp bireysel olarak ya da okul gezisi amaçlı randevu alınarak gidiliyor ve rehber eşliğinde müzeyi geziyorsunuz.

Müze’nin Açık bulunduğu Günler : Cumartesi Pazar Hariç Hafta içi Her gün
Müze’nin Açık Olduğu Saatler : 09:00-17:00

meteoroloji müzesi ankara

Meteoroloji Müzesi Nerede Ve Nasıl Gidilir ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Kütükçü Ali Bey Caddesi No:4

06120 Kalaba/Keçiören/ANKARA

252 No’lu Keçiören otobüsü Kızılay’dan ve Sıhhıye’den tam önünden geçiyor. Kalaba dolmuşları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Meteoroloji Müzesi Kuruluş

Yapı ilk olarak 1908 yılında Ziraat Mektebi olarak inşaa edilmiş fakat o amaçla kullanılmamıştır. İlk olarak Genelkurmay Başkanlığı binası olarak hizmet vermiştir. Meteoroloji Müzesi binası 27 Aralık 1919-23 Nisan 1920 tarihleri arasında Atatürk ve arkadaşlarının karargahı olarak kullanılmıştır. Bina 1925 yılında Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. Müze 1984 yılında tescil edilmiştir. Genel Müdürlük Macar Profesör Antal Rethly’nin yönetiminde kurulmuştur. 1927’de Atatürk’ün isteği üzerine Ankara’nın havası hakkında rapor hazırlanır. Raporda Etlik’in iklimi pek iyidir denilmektedir ve profesör Modern Türkiye’nin Başkenti’ni Etlik civarında kurun demektedir. Ancak bu söylemlere aldırış edilmemiştir. Yaklaşık 1.5 yıl boyunca gözlemler yapan profesör çukurda kalan Ulus ve Yenişehir civarında kış aylarında tezek yakımına bağlı olarak dumanın çöktüğünü ve kirliliği tespit eder. (1927) Ulus ve Yenişehir civarındaki hava kirliliğinin gelecekte insan sağlığını tehdit edeceğini kaydeder. Bu raporlar Ankara’nın o yıllarda bile hava kirliliği sorunu yaşadığını ortaya koyuyor.

antal rethly
antal rethly

Meteoroloji Müzesi Bölümleri

Meteoroloji Müzesi iki bölümden oluşmaktadır.

Müzenin İlk Bölümünde : Meteorolojinin başlangıcından beri kullanılmış olan meteorolojik aletler, deprem kayıt aletleri, meteoroloji uyduları, rüzgar ölçüm aletleri, radyozonde aletleri, yağış ölçüm aletleri sergilenmektedir. Metrekareye düşen yağmur ve ölçüm kutusu, hava nem durumu, hava basıncı, bulutların geçiş hızı, deprem derecesi, hava basıncı, rüzgar şiddeti aletleri de bu bölümde bulunan bazı aletlerdir.

meteoroloji müzesi 2016

Müzenin İkinci Bölümünde: Görsel ve yazılı eserler birlikte sergileniyor.

Müzede 140 adet alet, belge, defter ve kitap kayıdı bulunuyor.

Meteoroloji Müzesi’nde her gün 13.30 da tüm dünya ile aynı anda Günlük Meteoroloji Balonu fırlatılıyor. Bu balonun fırlatılmasını izlemek için 13.30’da orda olmanız gerekmektedir.

meteoroloji müzesi keçiören

Atatürk’ün konakladığı ve Kurtuluş Savaşı planlarını hazırladığı oda, çalışma masası, perdeler, halı, soba farklı bir bina da bulunmaktadır ve özel bir izin alınarak gezilmektedir.

Müze’yi 2015 yılında 8191 kişi ziyaret etmiş…

Saygılarımla Numan KOÇAK

11.01.2016

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı