hava kuvvetleri müzesi

İçindekiler

Hava Kuvvetleri Müzesi

1998 yılında hizmete sunulan Hava Kuvvetleri Müzesi aynı zamanda ilk kadın Türk pilotu ünvanına sahip Sabiha GÖKÇEN’in katılımı ile Ankara’da açılmış. Hava Kuvvetleri Müzesi,İstanbul Yolu 12’nci kilometrede 11’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nın yanında bulunuyor. Açık ve Kapalı Sergi bölümlerinden oluşmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri’nin geçmişini görmek adına mutlaka gezilmesi gereken bir müze. Müze bize Türk Havacılığı’nın önemli aşamalarını yansıtıyor. Çocukların mutlaka görmesi gereken bir yer. Müze Hava Lojistik Komutanlığı’na bağlı.

-Müzenin Açık Bulunduğu Günler: Pazartesi Hariç Her Gün (Müze Tüm Milli Bayramlarda Açık)

-Dini Bayramlarda Birinci Günler Kapalı Olup Diğer Günler Açık

-Açık Bulunduğu Saatler : 09.30-16.30

-Okul ve Grup gezileri için Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan randevu alınması gerekiyor. (0312 244 85 50/4751)

-Müze Adresi : Hava Kuvvetleri Komutanlığı / Etimesgut/ ANKARA

YOUTUBE KANALIMA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hava Kuvvetleri Müzesi Nerde

Hava Kuvvetleri Müzesi Nerde

Hava Kuvvetleri Müzesi’ne Nasıl Gidilir ?

Müzeye ulaşım sağlamak için İstanbul Yolu’ndan geçen Etimesgut otobüsleri ya da dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Sıhhıye’de bulunan Adalet Sarayı’nın önünden binebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta ise müzenin tam karşısında inilmemesi. Müzenin karşısında inerseniz karşıya geçmek için üst geçit ya da alt geçit bulunmamakta. Bu yüzden Şaşmaz Kavşağı’nda inmek en mantıklısı. Şaşmaz Kavşağı’nda inerek karşıya geçip 300-400 metre yürüyüp müzeye ulaşabilirsiniz. Kendi araçlarıyla müzeye gelecekler ise Şaşmaz Kavşağı’nı geçtikten sonra ki ilk kavşaktan U dönüşü yapıp  Ankara istikametine tekrar dönüp müzeye ulaşım sağlayabilirler.

Müze öğrencilere ücretsiz olup sivil kişilere de cüzi bir miktar karşışığında gezme hakkı sunuyor. Bahçede girişte Nike Füzesi,irtifa ve arama radarları bizi karşılıyor.Bahçede çocuklar için oyun alanı da düşünülmüş.

hava kuvvetleri müzesi giriş

hava kuvvetleri müzesi giriş

Hava Kuvvetleri Müzesi Bölümleri

Uçak müzesinde İlk etapta girişte kapalı alanı geziyorsunuz. Kapalı alan 2  kattan oluşuyor.

Alt Katta; Lagori Hasan ÇELEBİ ve Hezarfen Ahmet ÇELEBİ’nin ilk uçuş denemelerini anlatan maketler,Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşundan yani 1911’den itibaren kullandığı uçakların,her çeşit hava aracının ve silah sitemlerinin maketleri bulunmakta. Çeşitli fotoğraf ve belgelerle Türk ve dünya havacılık tarihinin anlatıldığı Türk ve Dünya Havacılık Tarihi Salonunda ilk yerli uçaklarımızın maketleri yer alıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış komutanların büstleri ve biyografileri,çeşitli tipte uçak motorları sergilenmektedir. Atatürk’ün emri ile 1937 yılında Ege Bölgesi’ndeki sit alanlarının hava fotoğrafları panoda yer almaktadır.

hava kuvvetleri müzesi giriş kat

hava kuvvetleri müzesi giriş kat

Üst Katta; Kıyafetler Salonu’nda ise Osmanlı’dan günümüze kadar kullanılmış olan havacılık kıyafetleri ve bröveler sergileniyor. Anılar Salonu’nda hava şehitlerinin isim listeleri ve komutanlara ait anı eşyaları yer alıyor. Anılar Salonu’nda Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan ilk pilotumuz Yzb.Cengiz TOPEL’e ait eşyalar bulunmaktadır.

ankara hava müzesi

ankara hava müzesi

Cumhuriyet Dönemi ilk kadın pilotu olan Sabiha GÖKÇEN‘e ait hazırlanmış köşe de üst katta yer almakta olup kendisinin bağışladığı obje ve fotoğraflar , Atatürk’ün hediye ettiği tabanca sergileniyor. İlk kadın havacılar ile ilgili olarak kadın havacılar köşesi de oluşturulmuş. Ayrıca panolarda sivil havacılıkta dünya uçakları ve çeşitli fotoğraflar yer alıyor.

Müze’nin 28 kişilik sinevizyon salonunda havacılıkla ilgili çeşitli gösterimler yapılmaktadır.Müze de üst katta bulunan kafetarya hizmet vermektedir. Sosyal faaliyetler kapsamında müzenin kuruluş yıl dönümüne denk gelen eylül aylarında plastik model uçak yarışması düzenlenmektedir.

açık hava sergisi

açık hava sergisi

Açık Hava Sergi Salonu;Türk Hava Kuvvetleri’nde uzun yıllar görev almış jet,eğitim,ulaştırma,akronim,nakliye,zirai ilaçlama,arama kurtarma uçakları ve 1 adet helikopterin dışında Pakistan,Bulgaristan ve Macaristan Hava Kuvvetleri tarafından bağışlanan uçaklarda sergilenmektedir.

açık hava müzesi

açık hava müzesi

Atatürk ve Cengiz Topel

Atatürk ve Cengiz Topel

SAYGILARIMLA

NUMAN KOÇAK (22.12.2015)