dikmen vadisi

Ankara’nın Çankaya ilçesi Dikmen ve Ayrancı semtleri arasında bulunan Dikmen Vadisi Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin yapmış olduğu bir parktır. 1994 yılında yapımına başlanan vadi projesi ile gecekondu görünümündeki  vadi modern bir yaşam kompleksine dönüşmüş. Dikmen Vadisi Parkı şu an için 3 etaptan oluşuyor. Uzun süredir atıl bir durumda olan 4. ve 5. etapların ise ilerleyen süreçlerde tamamlanıp hizmete açılması planlanıyor.

YOUTUBE KANALIMA GÖZATMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

İçindekiler

Vadi Ankara Nasıl Gidilir?

Vadi Ankara adres ve nerede diye soracak olursanız, Dikmen‘e giden otobüs ya da dolmuşlarla Polis evinde inip 1.etaptan başlayarak gezmeye başlayabilirsiniz. Ego ile Atatürk Bulvarı üzerinden 145, 186, 187, 131 nolu otobüslerle ve özel halk otobüsleriyle ya da Güvenparktan Keklik ya da İlker dolmuşlarıyla ya da  ulaşım sağlayabilirsiniz. Parkı haftanın her günü istediğiniz saatte ziyaret edebilirsiniz.

Dikmen Vadisi Parkı ve Hakkında Bilgi

1.Etap 1994 yılında, 2.etap 2002 yılında ve 3.etap 2009 yılında tamamlanıp ziyarete açılmış.

Yaklaşık 700.000 metrekare alandan oluşan vadi girişi Polis evi tarafı (Dikmen Vadisi 1.etap) ya da Sinan Caddesi (Dikmen Vadisi 3.etap) tarafından giriş yapabilirsiniz.( Dikmen vadisi büyüklüğü ) Düğün fotoğrafları çekimi yapanların tercihleri arasında Eymir GölüAltınpark, Odtü kampusu gibi popüler yerlerin yanında Dikmen Vadisi’de yer alıyor. Vadi gezmek için Seğmenler Parkı ya da Kuğulu Parkı kadar çok ziyaretçi almasa da yine de yürüyüş, koşu yapanlar için ideal bir yer ve parkur bulunuyor.

Vadi bitki ve ağaç çeşitliliği bakımından da çok zengin. Nisan ya da mayıs aylarında vadiye gelirseniz güzel çiçek kokuları sizi karşılayacaktır. Vadi her mevsim ayrı güzellikte. Sonbahar ve kar yağdığında kesinlikle gidin görün derim. Baharın gelişini müjdeleyen japon kiraz ağaçları (sakura) ayrı bir güzellik katıyor. Pembe ve beyaz çiçek açan japon kiraz ağaçlarının inanılmaz atmoserinde yürüyüş yapmanın ve fotoğraf çekmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Yaz sıcaklarında serinlemek için tercih edilebilir. Vadi son etapta tırmanış duvarı da bulunuyor. Kondisyon aletleri, camii, wc ve penaltı alanları da mevcut. Yine 3.etapta Türkiye – Türkmenistan ilişkilerinin bir sembolü olan Türkmenistan Parkı yer alıyor. Vadi içinde Anfa Güvenlik 24 saat güvenliği sağlıyor. Saklı Vadi Düğün Salonu da vadi içerisinde bulunuyor.

dikmen vadisi ankara

dikmen vadisi ankara

Vadi cafeler yönünden de fazla cafe bulunmuyor.Vadide kahvaltı yerleri kısıtlı. Kendiniz getirdiklerinizi yiyebilir ya da kahvaltı yapmak için Mandam Cafe’yi tercih edebilirsiniz.

Vadi bisiklet sürmek için ideal bir parkur ve inişli çıkışlı bir yapıya sahip. Eskiden bisiklet kullanımına izin verilmiyordu ama şu an bisiklet kullanımı ise serbest. Akşam ise güzel ışıklandırmalarla ayrı bir güzel görünümde.

Kiralık daire ve satılık ev fiyatları ise Dikmen çevresi bloklarına göre biraz daha pahalı durumda.

Fotoğrafları

dikmen vadisi fotoğrafları

dikmen vadisi fotoğrafları