hanta virüsü

Hanta virüsü nedir , nasıl bulaşır gibi sorular popüler hale geldi.Çin de corona virüsünden sonra bu sefer de Hanta virüsünden 1 kişi hayatını kaybetti. Adını Güney Kore‘de Hantaan Nehri’nden alan Hanta virüsü insan vücudunda kanamalı ateşle seyrediyor ve en çok Asya ve Avrupa kıtasında görülüyor. Hanta virüsü nedir ? Hayvandan insana bulaşan bir virüs türüdür. Dünya corona virüs şokunu atlatmadan bu virüsün adının duyulması tedirginlik yarattı.

İçindekiler

Hanta virüsü nedir ve bulaşma yolu ?

Hanta virüs nasıl bulaşır ? Fareler ile bazı kemirgen türlerinden bulaşıyor.Pamuk faresi denilen bir fare cinsi virüsün bulaşmasında etkendir.Bu fare cinsinin anavatanı Güney, Orta ve Kuzey Amerikadır. Türkiye de ise bu fare cinsi görülmüyor. Buna bağlı olarak Türkiye de Hantavirüsü bulunma sıklığı azdır. Virüsü taşıyan kemirgenlerin idrarı ve dışkısı ile çevreye ve ortam havasını enfekte edebiliyor. Hanta virüsü İnsandan insana bulaşır mı ? Hanta virüsü temas ile insandan insana geçmiyor. Salgın tehlikesi yaratmıyor.

Hanta virüsü belirtileri nelerdir ?

Hanta virüsü semptonları : Damar çeperlerinin hasar görmesi sonucu kanamalı belirtilerle seyredebiliyor. Erken belirtileri olarak yorgunluk, ateş, sırt, kalça ve omuz ağrıları, baş ağrısı, karında ağrı, ishal, bulantı gösteriliyor.

Hanta virüsü tedavisi ?

Şu an için hanta virüsünün özel bir tedavisi ya da aşısı bulunmamaktadır. Hanta virüsünden korunmak için kemirgenlerin bıraktıkları atıklar ile kirlenme durumu olabilecek yerlerin temizliği yapılırken toz kaldırmadan çamaşır suyu ve deterjan yardımıyla yıkanma şeklinde yapılması gerekiyor. Her dönemde görülmesine karşın nisan ve temmuz döneminde diğer aylara oranlar daha fazla risk taşıyor. Kemirgenin insanı ısırması ile virüs geçişi çok nadir durumlarda görülebiliyormuş. Hantavirus kedi,köpek,tavuk,inek gibi çiftlik hayvanlarıyla taşınmıyor.Bu hayvanlar temas halinde ise taşıyıcılık yaparak insana bulaştırabiliyorlar.

Kuluçka dönemi ise kesin olmamakla birlikte 12 ile 21 gün.

Saygılarımla

NUMAN KOÇAK

YOUTUBE KANALIMA GÖZATMAK İÇİN TIKLAYINIZ.